SSI - Functions - en to sv translation catalogue (286 entries)

en: Permission functions is disabled
sv: Behörighetsfunktioner är inaktiverade

en: Error setting permissions for:
sv: Fel vid inställning av behörigheter för:

en: File permissions opened successfully.
sv: Filbehörigheter har öppnats.

en: File permissions closed successfully.
sv: Filbehörigheterna har stängts.

en: File permissions change completed successfully.
sv: Filbehörighetsändringen har slutförts.

en: Folder
sv: Mapp

en: File
sv: Fil

en: Owner
sv: Ägare

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: CLEANING UP
sv: STÄDA UPP

en: END
sv: SLUT

en: Clearing cache
sv: Rensar cache-minnet

en: Cleaning up transients
sv: Rensa upp transienter

en: Error
sv: Fel

en: Clearing email change notifications
sv: Rensa meddelanden om e-poständringar

en: Flushing transients cache
sv: Tömning av transienter cache

en: Cleaning up user sections
sv: Rensa upp användarsektioner

en: Cleaning Woocommerce data
sv: Rengöring av Woocommerce-data

en: SERVER DATA
sv: SERVERDATA

en: Folder: %s
sv: Mapp: %s

en: Writable Folder: %s
sv: Skrivbar mapp: %s

en: Operational System: %s
sv: Operativsystem: %s

en: (Unknown)
sv: (Okänt)

en: Server IP: %s
sv: Serverns IP-adress: %s

en: Active
sv: Aktiv

en: Inactive
sv: Inaktiv

en: 	%s: %s (Version %s) [By %s]
sv: 	%s: %s (Version %s) [Av %s]

en: Theme: %s (Version: %s) [%s]
sv: Tema: %s (Version: %s) [%s]

en: Parent Theme: %s (Version: %s) [%s]
sv: Överordnat tema: %s (Version: %s) [%s]

en: Additional
sv: Ytterligare

en: Included
sv: Inkluderad

en: Deprecated
sv: Föråldrat

en: Plugins Settings
sv: Inställningar för plugins

en: Modules
sv: Moduler

en: Templates
sv: Mallar

en: Files
sv: Filer

en: Inclusions
sv: Inkluderingar

en: Folders
sv: Mappar

en: Styles
sv: Stilar

en: Scripts
sv: Script

en: Functions:
sv: Funktioner:

en: Are you sure this is the correct address?
sv: Är du säker på att det här är rätt adress?

en: Execution mode
sv: Körningsläge

en: Invalid route or not implemented yet.
sv: Ogiltig väg eller inte implementerad ännu.

en: Invalid route file or not implemented yet.
sv: Ogiltig flödesfil eller inte implementerad ännu.

en: Route file not readable.
sv: Flödesfilen kan inte läsas.

en: Cleaning
sv: Rengörning

en: Permissions
sv: Behörigheter

en: Server information
sv: Serverinformation

en: General Actions
sv: Allmänna åtgärder

[ctx: action]
en: Running
sv: Kör

en: , please wait...
sv: Snälla vänta...

en: Part {0}
sv: Del {0}

en: No return was obtained
sv: Ingen retur erhölls

en: Concluded
sv: Slöt

en: Result
sv: Resultat

en: Folder permissions
sv: Mappbehörigheter

[ctx: action]
en: Opening permissions
sv: Öppna behörigheter

[ctx: action]
en: Open permissions
sv: Öppna behörigheter

[ctx: action]
en: Closing permissions
sv: Stänga behörigheter

[ctx: action]
en: Close permissions
sv: Stäng behörigheter

en: This function is not available on Windows or on servers that block the functions used.
sv: Den här funktionen är inte tillgänglig i Windows eller på servrar som blockerar de funktioner som används.

en: Server Data
sv: Serverdata

[ctx: action]
en: Getting data from the server
sv: Hämta data från servern

[ctx: action]
en: Get data from the server
sv: Hämta data från servern

[ctx: action]
en: Clearing server cache
sv: Rensa servercachen

[ctx: action]
en: Clear server cache
sv: Rensa servercachen

[ctx: action]
en: Cleaning up server transients
sv: Rensa servertransienter

[ctx: action]
en: Clear transients
sv: Rensa transienter

[ctx: action]
en: Clearing Woocommerce data from the server
sv: Rensa Woocommerce-data från servern

[ctx: action]
en: Clear Woocommerce data
sv: Rensa Woocommerce-data

[ctx: action]
en: Clearing user sections from the server
sv: Rensa användaravsnitt från servern

[ctx: action]
en: Clear user sections
sv: Rensa användaravsnitt

en: Expand
sv: Expandera

en: Collapse
sv: Minimera

en: Select or upload image
sv: Välj eller ladda upp bild

en: Use this image
sv: Använd den här bilden

en: Add
sv: Lägg till

en: Remove
sv: Ta bort

en: Select image
sv: Välj en bild

en: Use this
sv: Använd den här

en: Select
sv: Välj

en: %s is required
sv: %s krävs

en: %s not is valid image code
sv: %s inte är giltig bildkod

en: %s not is valid image url
sv: %s inte är en giltig bild-URL

en: %s is invalid
sv: %s är ogiltigt

en: %s is badly formatted
sv: %s är dåligt formaterad

en: An invalid value was specified in %s
sv: Ett ogiltigt värde angavs i %s

en: An invalid subtype was specified in %s
sv: En ogiltig undertyp angavs i %s

en: For the <strong>%s</strong> plugin to work correctly it is necessary:
sv: För att <strong>%s</strong> plugin-programmet ska fungera korrekt är det nödvändigt:

en: For the <strong>%s</strong> plugin to work correctly it is necessary the <strong>%s</strong> plugin
sv: För att <strong>%s</strong> plugin ska fungera korrekt är det nödvändigt <strong>%s</strong> plugin

en: Install
sv: Installera

en: Search
sv: Sök

en: Activate
sv: Aktivera

en: %s instance has already started, use \"%s::instance()\" to get it
sv: %s har redan startat använder du \"%s::instance()\" för att hämta den

en: %s instance has already started, use \"%s::factory()\" to start
sv: %s har redan startat använder du \"%s::factory()\" för att starta

en: Exception
sv: Undantag

[ctx: section title]
en: Files
sv: Filer

en: Max file size to image upload
sv: Maximal filstorlek för bilduppladdning

en: Enter a maximum file size for image upload. If empty, the value used will be 600.
sv: Ange en maximal filstorlek för bildöverföring. Om det är tomt blir värdet som används 600.

en: Maximum file size unit for image upload
sv: Maximal filstorleksenhet för bildöverföring

en: Enter a maximum file size unit for image upload. If empty, the value used will be KB.
sv: Ange en maximal filstorleksenhet för bildöverföring. Om det är tomt blir värdet KB.

en: Default
sv: Standard

en: Image files must be less than %s %s.
sv: Bildfilerna måste vara mindre än %s %s.

en: The uploaded file is not of a permitted type
sv: Den uppladdade filen är inte av tillåten typ

en: The uploaded file is not a valid image
sv: Den uppladdade filen är inte en giltig bild

en: Form ID not defined
sv: Formulär-ID har inte definierats

en: Form fields not defined
sv: Formulärfält har inte definierats

en: Invalid URL.
sv: Ogiltig URL.

en: Invalid Method.
sv: Ogiltig metod.

en: Invalid Field.
sv: Ogiltigt fält.

en: Fields with %s are required
sv: Fält med %s krävs

en: Required field
sv: Obligatoriskt fält

en: (Select)
sv: (Välj)

en: I have read and accept the terms and conditions described above
sv: Jag har läst och accepterar de villkor som beskrivs ovan

en: Read Only
sv: Skrivskyddad

en: Invalid Matches
sv: Ogiltiga matchningar

en: Empty Matches
sv: Tomma matchningar

en: The log has already started.
sv: Loggen har redan startat.

en: Error inserting text in the log.
sv: Det gick inte att infoga text i loggen.

en: Error writing to "%s" log
sv: Fel vid skrivning till "%s"-logg

[ctx: section title]
en: Libraries
sv: Bibliotek

[ctx: section title]
en: Forms
sv: Formulär

[ctx: section title]
en: Fonts
sv: Typsnitt

en: Invalid action data.
sv: Ogiltiga åtgärdsdata.

en: Class or function not exist.
sv: Klass eller funktion finns inte.

en: User not logged in.
sv: Användaren är inte inloggad.

en: User don't has authorization to do this action.
sv: Användaren har inte behörighet att göra den här åtgärden.

en: General Data
sv: Allmän information

en: Installation Data
sv: Uppgifter om installation

en: General Advanced Data
sv: Allmänna avancerade data

en: Advanced Installation Data
sv: Avancerade installationsdata

en: Configuration Files
sv: Konfigurationsfiler

en: Errors
sv: Fel

en: Actions on Files
sv: Åtgärder för filer

en: Packages
sv: Paket

en: Upgradable Packages
sv: Uppgraderbara paket

en: Installed Packages
sv: Installerade paket

en: Explore Folder
sv: Utforska mapp

en: Explore Tree
sv: Utforska trädet

en: Compressed
sv: Komprimerad

en: Database
sv: Databas

en: Others
sv: Andra

[ctx: section title]
en: Security
sv: Säkerhet

en: This page has restricted access to specific roles
sv: Den här sidan har begränsad åtkomst till specifika roller

en: ERROR
sv: FEL

en: Login blocked, try again in %s minutes
sv: Inloggningen blockerad, försök igen om %s minuter

en: You are not currently logged in.
sv: Du är för närvarande inte inloggad.

en: Other Settings
sv: Andra inställningar

[ctx: section title]
en: General Options
sv: Allmänna inställningar

en: Sidebar
sv: Sidofält

en: Activate changes
sv: Aktivera ändringar

en: Check to activate sidebars changes.
sv: Kontrollera att sidofälten ska aktiveras.

en: Mobile Position
sv: Mobil position

en: Select the sidebar position in mobile view.
sv: Välj sidofältspositionen i mobilvyn.

en: Top
sv: Topp

en: Collapsible
sv: Hopfällbar

en: Check to activate collapsible sidebars.
sv: Kontrollera att de hopfällbara sidofälten aktiveras.

en: Mobile only
sv: Endast mobil

en: Collapsible Sidebar Title
sv: Rubrik i det hopfällbara sidofältet

en: Enter the name to apear in expand link on colapsed sidebar.
sv: Ange namnet för att apaar i expandera länk på colapsed sidofält.

en: Collapsible Widgets
sv: Hopfällbara widgetar

en: Check to activate collapsible widgets in sidebars.
sv: Markera det här om du vill aktivera hopfällbara widgetar i sidofält.

en: Filters
sv: Filter

en: Close
sv: Stäng

en: &#x3C;Prev
sv: &#xAB;Förra

en: Next&#x3E;
sv: Nästa&#xBB;

en: Today
sv: Idag

en: January
sv: Januari

en: February
sv: Februari

en: March
sv: Mars

en: May
sv: Maj

en: June
sv: Juni

en: July
sv: Juli

en: August
sv: Augusti

en: October
sv: Oktober

[ctx: short month]
en: Mar
sv: Mars

[ctx: short month]
en: May
sv: Maj

[ctx: short month]
en: Jun
sv: Juni

[ctx: short month]
en: Jul
sv: Juli

[ctx: short month]
en: Oct
sv: Okt

en: Sunday
sv: Sön

en: Monday
sv: Mån

en: Tuesday
sv: Tis

en: Wednesday
sv: Ons

en: Thursday
sv: Tor

en: Friday
sv: Fre

en: Saturday
sv: Lör

[ctx: short day]
en: Sun
sv: Söndag

[ctx: short day]
en: Mon
sv: Måndag

[ctx: short day]
en: Tue
sv: Tisdag

[ctx: short day]
en: Wed
sv: Onsdag

[ctx: short day]
en: Thu
sv: Torsdag

[ctx: short day]
en: Fri
sv: Fredag

[ctx: short day]
en: Sat
sv: Lördag

[ctx: min day]
en: Su
sv: Sö

[ctx: min day]
en: Mo
sv: Må

[ctx: min day]
en: Tu
sv: Ti

[ctx: min day]
en: We
sv: On

[ctx: min day]
en: Th
sv: To

[ctx: min day]
en: Sa
sv: Lö

[ctx: week header]
en: Wk
sv: Ve

[ctx: section title]
en: Updates
sv: Uppdateringar

en: Block external administrators
sv: Blockera externa administratörer

en: Check to block access to the configuration for administrators who are not on the allowed list.
sv: Markera det här om du vill blockera åtkomsten till konfigurationen för administratörer som inte finns med i listan över tillåtna.

en: Disable Update Limiter
sv: Inaktivera uppdateringsbegränsare

en: Check to disable the update limiter for plugins and themes that are not on Wordpress.
sv: Kontrollera för att inaktivera uppdateringsbegränsaren för plugins och teman som inte finns på Wordpress.

en: This username cannot be used because is a reserved or insecurity name!
sv: Det går inte att använda det här användarnamnet eftersom det är ett reserverat namn eller osäkerhetsnamn!

[ctx: users]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
sv[0]: Alla <span class="count">(%s)</span>
sv[1]: Alla <span class="count">(%s)</span>

en: This user cannot be edited, showed or deleted!
sv: Det går inte att redigera, visade eller ta bort den här användaren!

en: This user cannot be deleted!
sv: Det går inte att ta bort den här användaren!

en: (Not defined)
sv: (Ej definierat)

en: Actions
sv: Åtgärder

en: All <span class="count">(%s)</span>
sv: Alla <span class="count">(%s)</span>

en: Cleaning up server transients
sv: Rensa upp servertransienter

en: Clear server cache
sv: Rensa serverns cacheminne

en: Clear transients
sv: Klara transienter

en: Clear user sections
sv: Rensa användaravsnitt

en: Clear Woocommerce data
sv: Rensa Woocommerce-data

en: Clearing server cache
sv: Rensa serverns cacheminne

en: Clearing user sections from the server
sv: Rensa användarsektioner från servern

en: Clearing Woocommerce data from the server
sv: Rensa Woocommerce-data från servern

en: Close permissions
sv: Stäng behörigheter

en: Closing permissions
sv: Stänga behörigheter

en: Content is available only for guest users. Go Back <a href='%s' onclick='javascript:history.go(-1);return false'>login</a>
sv: Innehåll är endast tillgängligt för gästanvändare. Gå <a href='%s' onclick='javascript:history.go(-1);return false'>tillbaka</a> inloggning

en: Content is available only for registered users. Please <a href='%s'>login</a>
sv: Innehållet är endast tillgängligt för registrerade användare. Logga <a href='%s'>in</a>

en: Done
sv: Stäng

en: Downloads
sv: Nedladdningar

en: Edit Account
sv: Redigera konto

en: Edit Address
sv: Redigera adress

en: Email Settings
sv: E-postinställningar

en: Email Test
sv: Test av e-post

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: Forms
sv: Formulär

en: Fri
sv: Fre

en: General Options
sv: Allmänna inställningar

en: Get data from the server
sv: Hämta data från servern

en: Getting data from the server
sv: Hämta data från servern

en: Invalid %s method for form.
sv: Ogiltig %s metod för formulär.

en: Invalid %s property
sv: Ogiltig %s egenskap

en: Libraries
sv: Bibliotek

en: Log in
sv: Logga in

en: Log out
sv: Logga ut

en: Log Settings
sv: Logga inställningar

en: Log
sv: Logg

en: Login
sv: Logga in

en: Logout
sv: Logga ut

en: Mar
sv: Mars

en: mm/dd/yy
sv: yy-mm-dd

en: Mo
sv: Mån

en: Mon
sv: Mån

en: My account
sv: Mitt konto

en: Next
sv: Nästa

en: No result found!
sv: Inget resultat hittades!

en: Oct
sv: Okt

en: Once Hourly
sv: En gång i timmen

en: Open permissions
sv: Öppna behörigheter

en: Opening permissions
sv: Öppna behörigheter

en: Orders
sv: Beställningar

en: Payment Methods
sv: Betalningssätt

en: Previous
sv: Föregående

en: Register
sv: Registrera

en: Running
sv: Kör

en: Sa
sv: Lö

en: Sat
sv: Lör

en: Security
sv: Säkerhet

en: Select any option...
sv: Välj val av alternativ...

en: Select one option...
sv: Välj ett alternativ...

en: Send
sv: Skicka

en: Sending, please wait...
sv: Skicka, vänta...

en: Settings
sv: Inställningar

en: Su
sv: Sö

en: Sun
sv: Sön

en: Th
sv: Tors

en: Thu
sv: Tor

en: Title
sv: Titel

en: Tu
sv: Ti

en: Tue
sv: Tis

en: Updates
sv: Uppdateringar

en: We
sv: Ons

en: Wed
sv: Ons

en: Wk
sv: Vecka

en:    %s: %s (Version %s) [By %s]
sv:    %s: %s (Version %s) [Av %s]

en: Hello %s
sv: Hej %s

en: Login or Register
sv: Logga in eller registrera dig
