SSI - Functions - en to ja translation catalogue (305 entries)

en: %1$s (%2$s)
ja: %1$s, %2$s

en: %s instance has already started, use \"%s::factory()\" to start
ja: インスタンスがすでに起動%s、\"%s::factory()"を使用して起動します

en: %s instance has already started, use \"%s::instance()\" to get it
ja: インスタンスがすでに起動%s、\"%s::instance()"を使用して取得します

en: %s is badly formatted
ja: %s形式が正しくありません

en: %s is invalid
ja: %s は無効です

en: %s is required
ja: %s は必須項目です

en: %s not is valid image code
ja: %s は有効な画像コードではありません

en: %s not is valid image url
ja: %s は有効な画像 URL ではありません

en: &#x3C;Prev
ja: <プレフ

en: (Not defined)
ja: (定義されていません)

en: (Select)
ja: (選択)

en: (Unknown)
ja: (不明)

en: , please wait...
ja: お待ちください。。。

en: <strong>%s</strong> plugin
ja: <strong>%s</strong> プラグイン

en: Actions
ja: アクション

en: Actions on Files
ja: ファイルに対するアクション

en: Activate
ja: 有効化

en: Activate changes
ja: 変更をアクティブ化する

en: Active
ja: 有効

en: Add
ja: 追加

en: Additional
ja: 追加

en: Advanced Installation Data
ja: 詳細インストールデータ

en: All <span class="count">(%s)</span>
ja: すべて <span class="count">(%s)</span>

en: An invalid subtype was specified in %s
ja: %sで無効なサブタイプが指定されました

en: An invalid value was specified in %s
ja: %sで無効な値が指定されました

en: Apr
ja: 4月

en: April
ja: 4月

en: Are you sure this is the correct address?
ja: これが正しいアドレスだと確信していますか?

en: Aug
ja: 8月

en: August
ja: 8月

en: Block external administrators
ja: 外部管理者をブロックする

en: CLEANING UP
ja: クリーンアップ

en: Check to activate collapsible sidebars.
ja: 折りたたみ可能なサイドバーをアクティブにする場合にオンにします。

en: Check to activate collapsible widgets in sidebars.
ja: サイドバーで折りたたみ可能なウィジェットをアクティブにする場合にオンにします。

en: Check to activate sidebars changes.
ja: サイドバーの変更をアクティブにする場合にオンにします。

en: Check to block access to the configuration for administrators who are not on the allowed list.
ja: 許可リストにない管理者の構成へのアクセスをブロックする場合にオンにします。

en: Check to disable the update limiter for plugins and themes that are not on Wordpress.
ja: チェックを入れると、Wordpressにないプラグインやテーマの更新リミッターが無効になります。

en: Class or function not exist.
ja: クラスまたは関数が存在しません。

en: Cleaning
ja: 洗浄

en: Cleaning Woocommerce data
ja: Woocommerceデータのクリーニング

en: Cleaning up server transients
ja: サーバー・トランジェントのクリーンアップ

en: Cleaning up transients
ja: トランジェントのクリーンアップ

en: Cleaning up user sections
ja: ユーザー・セクションのクリーンアップ

en: Clear Woocommerce data
ja: Woocommerceデータを消去する

en: Clear server cache
ja: サーバーキャッシュをクリアする

en: Clear transients
ja: キャッシュをクリア

en: Clear user sections
ja: ユーザーセクションのクリア

en: Clearing Woocommerce data from the server
ja: サーバーからWoocommerceデータを消去する

en: Clearing cache
ja: キャッシュの消去

en: Clearing email change notifications
ja: メール変更通知の消去

en: Clearing server cache
ja: サーバーキャッシュのクリア

en: Clearing user sections from the server
ja: サーバーからのユーザー・セクションのクリア

en: Close
ja: 閉じる

en: Close permissions
ja: 権限を閉じる

en: Closing permissions
ja: 権限のクローズ

en: Collapse
ja: 折り畳む

en: Collapsible
ja: 折りたたみ可能なリスト

en: Collapsible Sidebar Title
ja: 折りたたみ可能なサイドバーのタイトル

en: Collapsible Widgets
ja: 折りたたみ可能なウィジェット

en: Compressed
ja: 圧縮済み

en: Concluded
ja: 締結

en: Configuration Files
ja: 構成ファイル

en: Content is available only for guest users. Go Back <a href='%s' onclick='javascript:history.go(-1);return false'>login</a>
ja: コンテンツはゲスト ユーザのみが利用できます。<a href='%s' onclick='javascript:history.go(-1);return false'>ログイン</a>に戻る

en: Content is available only for registered users. Please <a href='%s'>login</a>
ja: コンテンツは登録済みユーザーのみが利用できます。<a href='%s'>ログイン</a>してください

en: Database
ja: データベース

en: Dec
ja: 12月

en: December
ja: 12月

en: Default
ja: デフォルト

en: Deprecated
ja: 廃止予定

en: Disable Update Limiter
ja: アップデートリミッターの無効化

en: Done
ja: 完了

en: Downloads
ja: ダウンロード

en: END
ja: 終了

en: ERROR
ja: エラー

en: Edit Account
ja: アカウント情報を変更

en: Edit Address
ja: 住所変更

en: Email Settings
ja: メール設定

en: Email Test
ja: メールテスト

en: Empty Matches
ja: 空の一致

en: Enter a maximum file size for image upload. If empty, the value used will be 600.
ja: 画像アップロードの最大ファイルサイズを入力します。空の場合、使用される値は 600 になります。

en: Enter a maximum file size unit for image upload. If empty, the value used will be KB.
ja: 画像アップロードの最大ファイルサイズ単位を入力します。空の場合、使用される値は KB になります。

en: Enter the name to apear in expand link on colapsed sidebar.
ja: コラプスサイドバーの展開リンクにapearに名前を入力します。

en: Error
ja: エラー

en: Error inserting text in the log.
ja: ログにテキストを挿入中にエラーが発生しました。

en: Error setting permissions for:
ja: 次のアクセス許可の設定エラー:

en: Error writing to "%s" log
ja: 「%s」ログへの書き込みエラー

en: Errors
ja: エラー

en: Exception
ja: 例外

en: Execution mode
ja: 実行モード

en: Expand
ja: 拡張

en: Explore Folder
ja: 폴더 검색

en: Explore Tree
ja: ツリーの探索

en: Feb
ja: 2月

en: February
ja: 2月

en: Fields with %s are required
ja: %sが含まれるフィールドは必須です

en: File
ja: ファイル

en: File permissions change completed successfully.
ja: ファイルのアクセス許可の変更が正常に完了しました。

en: File permissions closed successfully.
ja: ファイルのアクセス許可が正常に終了しました。

en: File permissions opened successfully.
ja: ファイルのアクセス許可が正常に開かれました。

en: Files
ja: ファイル

en: Filters
ja: フィルター

en: Flushing transients cache
ja: トランジェント・キャッシュのフラッシュ

en: Folder
ja: フォルダ

en: Folder permissions
ja: フォルダのアクセス許可

en: Folder: %s
ja: フォルダ: %s

en: Folders
ja: フォルダー

en: Fonts
ja: フォント

en: For the <strong>%s</strong> plugin to work correctly it is necessary the <strong>%s</strong> plugin
ja: プラグインが <strong>%s</strong> 正しく動作するためには、プラグインが必要です <strong>%s</strong>

en: For the <strong>%s</strong> plugin to work correctly it is necessary:
ja: プラグインが <strong>%s</strong> 正しく動作するためには、次の操作が必要です

en: Form ID not defined
ja: フォーム ID が定義されていません

en: Form fields not defined
ja: フォーム フィールドが定義されていません

en: Forms
ja: フォーム

en: Fr
ja: 金

en: Fri
ja: 金

en: Friday
ja: 金曜日

en: Functions:
ja: 関数：

en: General Actions
ja: 一般的なアクション

en: General Advanced Data
ja: 一般的な詳細データ

en: General Data
ja: 一般データ

en: General Options
ja: 一般オプション

en: Get data from the server
ja: サーバーからデータを取得する

en: Getting data from the server
ja: サーバーからのデータの取得

en: I have read and accept the terms and conditions described above
ja: 上記の諸条件を読み、同意しました

en: Image files must be less than %s %s.
ja: イメージ ファイルは、%s %s未満である必要があります。

en: Inactive
ja: 非アクティブ

en: Included
ja: 含まれている

en: Inclusions
ja: 介在 物

en: Install
ja: インストール

en: Installation Data
ja: インストールデータ

en: Installed Packages
ja: インストール済みパッケージ

en: Invalid %s method for form.
ja: フォームに対して無効な%s メソッドです。

en: Invalid %s property
ja: 無効な%s プロパティです

en: Invalid Field.
ja: 無効なフィールドです。

en: Invalid Matches
ja: 無効な一致

en: Invalid Method.
ja: メソッドが無効です。

en: Invalid URL.
ja: 無効なURL。

en: Invalid action data.
ja: 無効なアクション データです。

en: Invalid route file or not implemented yet.
ja: ルート ファイルが無効であるか、まだ実装されていません。

en: Invalid route or not implemented yet.
ja: 無効なルートか、まだ実装されていません。

en: Jan
ja: 1月

en: January
ja: 1月

en: Jul
ja: 7月

en: July
ja: 7月

en: Jun
ja: 6月

en: June
ja: 6月

en: Libraries
ja: ライブラリ

en: Log
ja: ログ

en: Log Settings
ja: ログ設定

en: Log in
ja: ログイン

en: Log out
ja: ログアウト

en: Login
ja: ログイン

en: Login blocked, try again in %s minutes
ja: ログインがブロックされました、%s分後にもう一度試してください

en: Logout
ja: ログアウト

en: Mar
ja: 3月

en: March
ja: 3月

en: Max file size to image upload
ja: 画像アップロードまでの最大ファイルサイズ

en: Maximum file size unit for image upload
ja: 画像アップロードの最大ファイル サイズ単位

en: May
ja: 5月

en: Mo
ja: 月

en: Mobile Position
ja: モバイルポジション

en: Mobile only
ja: モバイルのみ

en: Modules
ja: モジュール

en: Mon
ja: 月

en: Monday
ja: 月曜日

en: My account
ja: マイアカウント

en: Next
ja: 次へ

en: Next&#x3E;
ja: 次&#x3E;

en: No
ja: いいえ

en: No result found!
ja: 結果は見つかりませんでした!

en: No return was obtained
ja: 返品は得られない

en: Nov
ja: 11月

en: November
ja: 11月

en: Oct
ja: 10月

en: October
ja: 10月

en: Once Hourly
ja: 1回毎時

en: Open permissions
ja: アクセス許可を開く

en: Opening permissions
ja: アクセス許可を開く

en: Operational System: %s
ja: 運用システム:%s

en: Orders
ja: 注文

en: Other Settings
ja: その他の設定

en: Others
ja: その他

en: Owner
ja: 所有者

en: Packages
ja: パッケージ

en: Parent Theme: %s (Version: %s) [%s]
ja: 親テーマ: %s (バージョン: %s) [%s]

en: Part {0}
ja: パート{0}

en: Payment Methods
ja: お支払い方法

en: Permission functions is disabled
ja: アクセス許可機能が無効になっています

en: Permissions
ja: 権限

en: Plugins Settings
ja: プラグイン設定

en: Plugins: %s
ja: プラグイン:%s

en: Previous
ja: 前へ

en: Read Only
ja: 読み取り専用

en: Register
ja: 登録

en: Remove
ja: 削除

en: Required field
ja: 必須項目

en: Result
ja: 結果

en: Route file not readable.
ja: ルート ファイルが読み取りできません。

en: Running
ja: 実行中

en: SERVER DATA
ja: サーバーデータ

en: Sa
ja: 土

en: Sat
ja: 土

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Scripts
ja: スクリプト

en: Search
ja: 検索

en: Security
ja: セキュリティ

en: Select
ja: 選択

en: Select any option...
ja: 任意のオプションを選択します。

en: Select image
ja: 画像を選択

en: Select one option...
ja: 1 つのオプションを選択します。

en: Select or upload image
ja: 画像の選択・アップロード

en: Select the sidebar position in mobile view.
ja: モバイルビューでサイドバーの位置を選択します。

en: Send
ja: 送信

en: Sending, please wait...
ja: 送信,お待ちください。

en: Sep
ja: 9月

en: September
ja: 9月

en: Server Data
ja: サーバー データ

en: Server IP: %s
ja: サーバーのIPアドレス:%s

en: Server information
ja: サーバー情報

en: Server: %s
ja: サーバー:%s

en: Settings
ja: 設定

en: Setup
ja: セットアップ

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Styles
ja: スタイル

en: Su
ja: 日

en: Sun
ja: 日

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Templates
ja: テンプレート

en: Th
ja: 木

en: The log has already started.
ja: ログは既に開始されています。

en: The uploaded file is not a valid image
ja: アップロードされたファイルは有効な画像ではありません

en: The uploaded file is not of a permitted type
ja: アップロードされたファイルは許可された種類ではありません

en: Theme: %s (Version: %s) [%s]
ja: テーマ:%s(バージョン:%s)[%s]

en: This function is not available on Windows or on servers that block the functions used.
ja: この関数は、Windows または使用する関数をブロックするサーバーでは使用できません。

en: This page has restricted access to specific roles
ja: このページには、特定のロールへのアクセスが制限されています

en: This user cannot be deleted!
ja: このユーザーは削除できません

en: This user cannot be edited, showed or deleted!
ja: このユーザーは編集、表示、または削除できません!

en: This username cannot be used because is a reserved or insecurity name!
ja: 予約名またはセキュリティ上の名前であるため、このユーザー名は使用できません

en: Thu
ja: 木

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Title
ja: タイトル

en: Today
ja: 今日

en: Top
ja: 上

en: Tu
ja: 火

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Upgradable Packages
ja: アップグレード可能なパッケージ

en: Use this
ja: タイトルを使用します

en: Use this image
ja: この画像を使う

en: User don't has authorization to do this action.
ja: ユーザーには、この操作を実行する権限がありません。

en: User not logged in.
ja: ユーザーがログインしていません。

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Writable Folder: %s
ja: 書き込み可能なフォルダ:%s

en: Yes
ja: はい

en: You are not currently logged in.
ja: 現在ログインしていません。

[ctx: action]
en: Cleaning up server transients
ja: サーバの一時的なクリーンアップ

[ctx: action]
en: Clear Woocommerce data
ja: クリアウーコマースデータ

[ctx: action]
en: Clear server cache
ja: サーバー キャッシュをクリアする

[ctx: action]
en: Clear transients
ja: キャッシュをクリア

[ctx: action]
en: Clear user sections
ja: ユーザー セクションをクリアする

[ctx: action]
en: Clearing Woocommerce data from the server
ja: サーバーからウーコマースデータを消去する

[ctx: action]
en: Clearing server cache
ja: サーバー キャッシュのクリア

[ctx: action]
en: Clearing user sections from the server
ja: サーバーからのユーザー セクションのクリア

[ctx: action]
en: Close permissions
ja: アクセス許可を閉じる

[ctx: action]
en: Closing permissions
ja: アクセス許可の終了

[ctx: action]
en: Get data from the server
ja: サーバーからデータを取得する

[ctx: action]
en: Getting data from the server
ja: サーバーからのデータの取得

[ctx: action]
en: Open permissions
ja: オープン権限

[ctx: action]
en: Opening permissions
ja: 開くアクセス許可

[ctx: action]
en: Running
ja: 実行中

[ctx: min day]
en: Fr
ja: 金

[ctx: min day]
en: Mo
ja: 月

[ctx: min day]
en: Sa
ja: 土

[ctx: min day]
en: Su
ja: 日

[ctx: min day]
en: Th
ja: 木

[ctx: min day]
en: Tu
ja: 火

[ctx: min day]
en: We
ja: 水

en: mm/dd/yy
ja: yy/mm/dd

[ctx: section title]
en: Files
ja: ファイル

[ctx: section title]
en: Fonts
ja: フォント

[ctx: section title]
en: Forms
ja: フォーム

[ctx: section title]
en: General Options
ja: 一般オプション

[ctx: section title]
en: Libraries
ja: ライブラリ

[ctx: section title]
en: Security
ja: セキュリティ

[ctx: section title]
en: Updates
ja: 更新

[ctx: short day]
en: Fri
ja: 金

[ctx: short day]
en: Mon
ja: 月

[ctx: short day]
en: Sat
ja: 土

[ctx: short day]
en: Sun
ja: 日

[ctx: short day]
en: Thu
ja: 木

[ctx: short day]
en: Tue
ja: 火

[ctx: short day]
en: Wed
ja: 水

[ctx: short month]
en: Apr
ja: 4月

[ctx: short month]
en: Aug
ja: 8月

[ctx: short month]
en: Dec
ja: 12月

[ctx: short month]
en: Feb
ja: 2月

[ctx: short month]
en: Jan
ja: 1月

[ctx: short month]
en: Jul
ja: 7月

[ctx: short month]
en: Jun
ja: 6月

[ctx: short month]
en: Mar
ja: 3月

[ctx: short month]
en: May
ja: 5月

[ctx: short month]
en: Nov
ja: 11月

[ctx: short month]
en: Oct
ja: 10月

[ctx: short month]
en: Sep
ja: 9月

[ctx: user dropdown]
en: %1$s (%2$s)
ja: %1$s, %2$s

[ctx: users]
en: All <span class="count">(%s)</span>
ja: すべて <span class="count">(%s)</span>

[ctx: week header]
en: Wk
ja: 週
